Friday, April 13, 2012

Yoruba Movie Academy Awards Debuts-Nominees List



     The Maiden edition of Yoruba Movie Academy Awards(YMAA) is set to hold in Ogun state .
    The plans for the award  ceremony was unveiled by ogun state government commissioner for culture and Tourism ,chief olu odeyemi who reaffirmed the significance of the Yoruba movie industry in the development of culture and tourism in the state.It is worthy to note that Abeokuta is fast becoming the movie capital of the Southwest as plans are also underway to build a world class movie village towards the attainment of this historic objective,” the commissioner declared.
   According to the president and executive producer Mr Tunde Oshinibosi laface,“The unprecedented growth of the Yoruba movie industry calls for an opportunity to honour and celebrate creativity, quality and hard work amongst practitioners on a yearly basis thereby encouraging them to further excel"."There is an urgent need to tap into this sector creating our own OSCAR.
    The ceremony is scheduled to hold in May at the cultural centre,kuto,Abeokuta as part of celebrations marking Governor Ibikunle Amosun's one year in office. 
    The first ever YMAA which is being powered by Ogun state Government ,Laface entertainment and zmirage Multimedia will be a red carpet event with style and glamour . 

FULL NOMINEES LIST


YMAA BEST ACTOR IN A LEADING ROLE
1. YOMI FASH LANSO
2. ODUNLADE ADEKOLA
3. MUYIWA ADEMOLA
4. FEMI ADEBAYO
5. FEMI BRANCH
YMAA BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE
1. FATHIA BALOGUN
2. TOYIN AIMAKU
3. FUNKE AKINDELE
4. BIMBO AKINTOLA
5. MOSUN FILANI
YMAA BEST MUSICIAN IN AN ACTING ROLE
1. PASUMA
2. IDRIS ABDULKAREEM
3. SAHEED OSUPA
4. OBESERE
5. SEXY STEEL
YMAA MOST PROMISING ACTOR 
1. TINUKE OGUNGBE
2. DAMOLA OLATUNJI
3. GABRIEL AFOLAYAN
4. BISI KOMOLAFE
5. KAYODE AKINBAYO
YMAA BEST CROSSOVER ACTOR
1. KELVIN IKEDUBA
2. RICADO AGBOR
3. MERCY AIGBE
4. DORIS SIMEON
5. ROSE ODIKA
YMAA BEST COMEDY ACTOR
1. LANRE OMIYINKA(ijesa)
2. BOLAJI AMUSAN(mr latin)
3. AFEEZ OYETORO(saka)
4. ADEKOLA TIJANI
5. OLANIYI AFONJA(sanyeri)
YMAA BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
1. RACHAEL ONIGA
2. SOLA SOBOWALE
3. FAUSAT BALOGUN
4. TOYIN AFOLAYAN
5. PEJU OGUNMOLA
YMAA BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
1. EBUN OLOYEDE
2. ANTA LANIYAN
3. DELE ODULE
4. TAIWO HASSAN
5. ADEBAYO SALAMI
YMAA BEST YORUBA CULTURAL MOVIE
1. ISESE
2. KUJENRA
3. KOLO KOLO 2
4. AKUKO ORAN
6. IRAWO OKE
YMAA BEST DIRECTOR
1. BAYO ALAWIYE
2. ABBEY LANRE
3. ADEBAYO TIJANI
4. MUYIDEEN .S. AYINDE
5. LASUN RAY
YMAA ACHIEVEMENT IN SOUND
1. IMISI ESU
2. EMI ABATA
3. ISE
4. BABA KAMIMO WON
5. KUTANLE
YMAA ACHIEVEMENT IN CINEMATOGRAPHY
1. KUTA NLE
2. ISE
3. RANSOM
4. BABA KAMIMO WON
5. EMI ABATA
YMAA BEST MARKETER
1. OLASCO FILMS
2. COPORATE PICTURES
3. TOYMAX FILM HOLDINGS
4. ALMORUF
5. EPSALUM PRODUCTION

0 comments: